tanıtım cd siTanıtım CDsi tercihinde bir diğer ölçüt ise, kolay ulaşılabilirlik ve saklanabilirlik. İnsanların bilgisayarlarında, kütüphanelerindekinden daha fazla bilgi var. Çünkü saklaması, ve istenildiğinde kullanılması çok daha kolay. Bir çok broşür kısa süre saklanıp çöpe atılmaktadır. Ancak klasör veya katalog gibi ürünler daha uzun süre saklanmaktadır. Bir CD ise her zaman oradadır.

Bir tanıtım CD’sine ihtiyacınız var mı?
• Ürünlerinizin görünüşü satın alma kararında etkili ise, örneğin renk seçenekleri, açık-kapalı halleri, farklı açılardan görünüşleri tercih edilmelerinde rol oynuyorsa
• Soyut bir şeyi tanıtıyorsanız, örneğin bir projeyi
• Geniş bir ürün/hizmet gamını sunuyorsanız
• Bunların hiç biri geçerli olmasa da, satış elemanlarınız müşteriyi ziyaret ederek yüz yüze satış yapıyorsa ve/veya katalog dağıtıyorsanız
• Video vb.filmler tanıtımınızda rol oynuyorsa
• İki veya üç boyutlu (3D) modellere ihtiyaç duyuyorsanız
• Büyük boyutlu verileri sunmanız gerekiyorsa, örneğin ekran fotoğrafları veya başka fotoğraflar ile detaylı anlatımların yer aldığı bir kullanım kılavuzu veya yardım dosyası gibi
• Satış için yoğun reklama ihtiyacınız oluyorsa bir tanıtım CD’si ile işinizi desteklemeyi düşünmelisiniz.

Hazırlanışı
Tanıtım CD’si hazırlanırken belirleyici olan, çoklu ortamların ne kadar yoğun kullanılacağıdır. Hazırlanacak animasyon, canlandırma ve videoların miktarı artıkça, harcanacak emek, dolayısı ile maliyet de artacaktır. Özellikle 3 boyutlu canladırmalar gerektiğinde, tanıtım CD’sini hazırlayacak olanın emeğinin yanında bilgisayar ve yazılım yatırımı da yüksek olduğu için daha yüksek maliyetler göze alınmalıdır. Ama bu kötü değil, çünkü 3 boyutlu bir işin gerçekten fayda sağlayacağını düşündüğünüz bir iş muhtemelen harcanacak paraya değecek önemdedir.
Tanıtım CD’sinde kullanılacak fotoğraflar web sitelerinde kullanılanlara göre daha büyük kullanılabilir. Bu nedenle orijinal fotoğrafların kalitesi web sitelerindekine göre daha önemlidir.
Yazıların ise daha az ve slogan veya başlıklarla kullanılması daha uygundur. Ama tümüyle metinlerden oluşan bir tanıtım CD’si de gerektiğinde hazırlanabilir.
Bir tanıtım cdsi ele alındığında görmek ve dinlemek okumaktan daha etkilidir. Bu nedenle tanıtım cdsi seslendirme ile zenginleştirildiğinde çok daha etkili sonuç alınabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü