1990′lı yılların sonunda ortaya çıkan şimdilik en son teknoloji ürünü formattır. Görüntü, ses ve bilgiyi aynı ortamda saklamaya yarar. DVD-ROM’lar CD-ROM’ların daha gelişmiş bir tipi olarak düşünülen CD’lerdir. DVD Video’lar ise televizyona takılan DVD Player’larda izlenen, ses ve görüntü içeren disklerdir. Bilgisayar ortamındaki DVD sürücüleri her iki formatı da okuyabilir, yazabilir. DVD Video’larda MPEG-2 ve PCM veri sıkıştırması kullanılır. MPEG-2 decoder kartı olmayan bir bilgisayarda DVD videoları yazılım yardımı ile izleyebilirsiniz.

Normal 1 hızlı CD-ROM ile saniyede 150 Kbps bilgi okunabilir. 40 hızlı bir CD-ROM ile 40×150=6000 Kbps bilgi transfer edilebilir.Eğer bir DVD’nin hızını, bir CD-ROM’un okuma hızı olan 150 kbps’in katları olarak yorumlarsak, 1x DVD, 1x CD-ROM’dan 9 defa daha hızlıdır. Bir DVD eğer 8x hızında yazıyorsa bu bir CD-ROM için 72x hız demektir. CD ve DVD’yi cihazın içinde dakikadaki dönüş hızı cinsinden karşılaştırırsak, 1 DVD, CD’den üç defa daha hızlı döner. Böylece 8x bir DVD, 24x hızındaki bir CD-ROM’a denk gelir

DVD formatinda her türlü kayitli ürün replication teknigiyle üretilebilmektedir. DVD iki adet 0.6mm CD’nin birbirine yapistirilmasiyla üretilmektedir.

Üretimi yapilan DVD formatlari;
•  DVD-5- single layer, bir tarafli disk, kapasitesi 4.7 GB-133 dakika
•  DVD-9- double layer, bir tarafli disk, kapasitesi 8.4 GB –240 dakika
•  DVD-10 double side single layer , iki tarafli disk 9.4 GB – 266 dakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü